ΤΟΝ «ΕΣΦΑΞΑΝ» ΓΙΑ 2Η ΦΟΡΑ…

Ένα πέναλτι εφεύρεση του διαιτητή Κουντουριώτη στην Μυτιλήνη, ένα καθαρό πέναλτι που δεν καταλογίστηκε υπέρ του Άγιαξ από τον διαιτητή Σφακιανάκη στο σημερινό παιχνίδι με τον Αιολικό και μια ανύπαρκτη αποβολή στον Μεμάι (δεύτερη κίτρινη), στάθηκαν

εμπόδιο στην Συριανή ομάδα να διεκδικήσει αυτό που της αναλογεί στην μάχη της ανόδου της Γ Εθνικής. Ο Άγιαξ που αγωνίζονταν για περισσότερο από 30 λεπτά με 9 παίκτες (αποβλήθηκε και ο Αναγνωστόπουλος σωστά όμως) πάλεψε στα ίσα τον Αιολικό στην Ερμούπολη, αλλά ηττήθηκε 2-1 στο τέλος.

Όπως και να χει αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για το συγκρότημα του Γιώργου Ρούσσου που από το μηδέν και με μια ομάδα στηριζόμενη από μικρά παιδιά που προέρχονται από τις ακαδημίες έφτασε ως εδώ μέσα σε δυο χρόνια παρουσίας της στο πρωτάθλημα.

Ο Άγιαξ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, πίεσε τον Αιολικό στο ξεκίνημα, προηγήθηκε με τον Κώτση στο 32ο λεπτό ενώ είχε την ευκαιρία να προηγηθεί πολύ νωρίτερα όταν ο διαιτητής Σφακιανάκης αρνήθηκε καθαρό πέναλτι σε χέρι των φιλοξενουμένων.

Η ισοφάριση για τον Αιολικό ήρθε τρία λεπτά αργότερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Διονυσάτου. Στο δεύτερο μέρος ο Άγιαξ ήθελε τρία τέρματα για το θαύμα. Η Συριανή ομάδα μπήκε δυναμικά, αλλά ξανά ο διαιτητής Σφακιανάκης έκανε το «έργο» του και με ανύπαρκτη κόκκινη (δεύτερη κίτρινη) στο Μεμάι έδωσε τέλος στις ελπίδες της Συριανής ομάδας. Σαν να μην έφτανε αυτό ο Αίαντας έμεινε με 9 παίκτες στο αμέσως επόμενο λεπτό από σωστή αποβολή του Αναγνωστόπουλου.

Ο Αιολικός εκμεταλλεύτηκε την διπλή αριθμητική υπεροχή και με γκολ του Γκιάτα στο 80 πήρε τη νίκη με 2-1.
Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα της Μυτιλήνης για την άνοδο στην Γ Εθνική. Ήταν η καλύτερη ομάδα στο Αιγαίο για την εφετινή χρονιά και πήρε δίκαια την άνοδο έστω και αν τον Άγιαξ κάποιες καταστάσεις δεν του επέτρεψαν να διεκδικήσει «το όνειρο».

Διαιτητής: Σφακιανάκης, Δόσης-Σαμοϊλής

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Κομνηνός): Γόμος, Γκιάτας, Μουτζουρής, Καπταγιάννης, Ν. Μπαράκης, Καδής, Διονυσάτος Θ, Λαλάς, Μιχαλάκης, Μαλακός, Σεραφίγκος.

ΑΓΙΑΞ ΣΥΡΟΥ (Ρούσσος): Συριανός, Μεμάι, Τσιριγώτης, Βασάλος, Αναγνωστόπουλος, Μπαλόπητας , Κώτσης, Μουράι, Σαγκινέτος, Ρούσσος Κ., Μπογκντάν.