Με Εβάντρο και Λέσκοφ πέρασε από την Κηφισιά

Με Εβάντρο και Λέσκοφ πέρασε από την Κηφισιά…

Με αποτελεσματικό σερβίς, μπροστάρη τον Εβάντρο και οργανωτή τον Λέσκοφ ο Φοίνικας έφυγε νικητής από το μεγάλο ντέρμπι στο Ζηρίνειο κόντρα στην Κηφισιά.

Το «πειρατικό» επικράτησε με 3-2 σετ διατηρώντας και την παράδοση που θέλει τους έξι τελευταίους αγώνες των δύο ομάδων να κρίνοντας στο τάι μπρέικ.

Ο Λέσκοφ με το σερβίς του έκανε δύο καθοριστικά σερί που έκριναν το 1ο και το 2ο σετ, ενώ ο Εβάντρο με τον Χήρα «καθάρισαν» το τάι μπρέικ.

Η Κηφισιά στηρίχτηκε επιθετικά στον Χαντ που σημείωσε 38 πόντους αλλά αδικείται από την συνολική απόδοση της ομάδας του που έκανε 36 λάθη και είχε με μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή. Οι κηφισιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ 2-0 σετ αλλά είχαν πολύ πάθος και πήραν τον πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα. Ωστόσο μετά από τρεις ήττες (πρώτη εντός έδρας) διαγράφει το χειρότερο ξεκίνημα από τότε που επέστρεψε στην Volley League.

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά. Με τον Ρουμελιωτάκη να χαλάει την υποδοχή του Φοίνικα και ισχυρό μπλοκ προηγήθηκε με 4-0. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη με τον Φοίνικα να πιέζει στο σερβίς και με πλασέ Ντόκιτς στη κόντρα να ξεφεύγει 12-10. Ο άσσος του Λάανε με τη βοήθεια φιλέ έφερε το ματς στα ίσια (15-15), όμως, ο Φοίνικας με το σερβίς του Λέσκοφ έκανε σερί 4-0 και προηγήθηκε 19-15. Ο Ντόκιτς με κόντρα επίθεση διαμόρφωσε το 25-20 για τον Φοίνικα.
Η Κηφισιά μπήκε πάλι με προβάδισμα 3-0, ακολούθησε αμφίρροπος αγώνας με εναλλαγές στο σκορ και ισοφάριση 8-8. Ο Λέσκοφ με το φλοτ σερβίς του αποσυντόνισε την υποδοχή της Κηφισιάς οι παίκτες της οποίας έκαναν λάθη ή έπεφταν πάνω σε οργανωμένο μπλοκ. Με συνολικό σερί 6-0 ο Φοίνικας ξέφυγε 14-8, ενώ η χαριστική βολή στου γηπεδούχους ήρθε από τους δύο άσσους του Εβαντρο για το 17-10. Ο ίδιος παίκτης έκλεισε και το σετ 25-19 για το 2-0 σετ.
Η Κηφισιά με τον Ρεκ στο σερβίς χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα που σε όλο το 3ο σετ έπαθε μπλακ άουτ. Οι κηφισιώτες βρήκαν την ευκαιρία που περίμεναν και με τον Λάανε ξέφυγαν 12-8. Το +4 διατηρήθηκε μέχρι και το 19-15. Μετά από φάση διαρκείας με ωραίες άμυνες ο Χαντ με κερδισμένο μπλοκ άουτ έκανε το 22-17 για την Κηφισιά. Ο Φοίνικας με δύο λάθη από Χάντ, Ρουμελιωτάκης μείωσε 24-21 αλλά ο Ρουμελιωτάκης τελείωσε το σετ 25-21 για το 1-2.

Σταθερά η Κηφισιά έκανε καλό ξεκίνημα και στο 4ο σετ με προβάδισμα 3-0, ενώ οι καλές άμυνες και οι κόντρα επιθέσεις έδωσαν προβάδισμα 12-7. Ο Φοίνικας απάντησε με Παπαδόπουλο, Εβάντρο και με σερί 4-0 μείωσε σε 14-13 και προσπέρασε και με 16-15 από το μπλοκ του Χήρα. Ακολούθησαν συγκλονιστικές μονομαχίες, συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και ο Ντόκιτς με άσσο έβαλε τον Φοίνικα μπροστά στο σκορ με 21-20. Η Κηφισιά με επίθεση του Ρεκ σε πρώτο χρόνο έφτασε σε σετ μπολ 24-23. Με άσο του Νικαλάκη η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-23 οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ με το πέναλτι του Χήρα ο Φοίνικας έκανε το 5-4 και αυτό το μικρό προβάδισμα το συντήρησε μέχρι που ήρθε το μπλοκ του Εβάντρο στον Χαντ για το 10-8. Με νέο άσο ο Εβάντρο διαμόρφωσε το 12-9. Ο Χήρας με μπλοκ πάνω στον Χαντ έδωσε ματς μπολ στον Φοίνικα 14-10. Ο ίδιος παίκτης με μπλοκ στον Καναδό διαμόρφωσε το 15-10.

5ο σετ: 4-5, 8-10, 9-12, 10-15

*Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 60 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 19-25, 25-21, 25-23, 10-15) σε 123′

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 14 (14/25 επ., 50% υπ. – 39% άριστες), Ρεκ 11 (5/8 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χαντ 38 (34/56 επ., 4 μπλοκ), Λάανε 6 (4/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 32% άριστες), Ρενάτο 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 67% υπ. – 17% άριστες), Γκούζντα (λ, 50% υπ. – 18% άριστες), Παπαδόπουλος, Ρούσης 1 (μπλοκ), Μπέλος, Μελλές.

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χήρας 14 (7/9 επ., 7 μπλοκ), Φίλχο 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 22 (17/38 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ. – 20% άριστες), Λέσκοφ 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντόκιτς 24 (21/40 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 3 (3/13 επ., 80% υπ. – 33% άριστες) / Βελούδης (λ, 42% υπ. – 9% άριστες), Φωτιάδης, Αδάμ, Βουλκίδης.

Πληροφορίες: ΕΣΑΠ

Check Also

Βόλεϊ: Σήμερα ο ΤΕΛΙΚΟΣ για το Φοίνικα

Βόλεϊ: Σήμερα ο ΤΕΛΙΚΟΣ για το Φοίνικα Σήμερα ο ΤΕΛΙΚΟΣ για το Φοίνικα που στοχεύει …