Ήττα με βαθμό στο Ζηρίνειο

Ήττα με βαθμό στο Ζηρίνειο. Μπορούσε τη νίκη, αλλά ηττήθηκε παίρνοντας έναν σημαντικό βαθμό απέναντι σε μια δύσκολη έδρα ο Φοίνικας.

Την έβδομη νίκη της και την τέταρτη στο τάι μπρέικ σημείωσε η Κηφισιά και μάλιστα επί του Φοίνικα στο Ζηρίνειο. Οπως και στον Α΄γύρο η Κηφισιά επικράτησε με το ίδιο σκορ του «πειρατικού» και έπιασε τον Εθνικό στους 19 βαθμούς.

Ο Φοίνικας προηγήθηκε 2-1 σετ αλλά δεν αξιοποίησε το πλεονέκτημα. Πρώτος σκόρερ της Κηφισιάς ήταν ο Χαντ με 26 πόντους και του Φοίνικα ο Γιορντάνοφ με 25 πόνττους. Βασικός αγωνίστηκε με την Κηφισιά και ο Ντε Σόουζα που σημείωσε 16 πόντους.

Στο πρώτο σετ στο Ζηρίνειο Κηφισιά και Φοίνικας Σύρου συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 6-6. Στη συνέχεια πέρασε στο σερβίς ο Ιγκόρ Ντε Σόουζα και με δύο συνεχόμενους άσοσυς διαμόρφωσε το 8-6. Η διαφορά έφτασε στο +3 (9-6) για την ομάδα των βορείων προαστίων με κόντρα επίθεση του Χαντ.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με «αιχμή του δόρατος» τον Λιντζ πέρασαν μπροστά με 11-13, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Στη συνέχεια του σετ με κόντρα επίθεση του Χαντ η Κηφισιά πλησίασε σε «απόσταση αναπνοής» τον Φοίνικα 14-15.

Η ομάδα της Σύρου με επίθεση του Γιορντάνοφ πήρε «αέρα» τριών πόντων 14-17, όμως η Κηφισιά με ένα σερί 3-0 έφερε το σετ στα ίσα 17-17. Οι φιλοξενούμενοι με επίθεση του Πέτερλιν πέρασαν ξανά μπροστά 17-19. Η Κηφισιά «απάντησε» άμεσα και με νέο σερί τριών πόντων πέρασε μπροστά με 20-19 με τον προπονητή του Φοίνικα Όσκαρ Κασμαρτζίκ να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Ιγκόρ Ντε Σόουζα συνέχισε να χαλάει την υποδοχή των φιλοξενούμενων και με νέο άσο διαμόρφωσε το 21-19. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πέρασαν ξανά μπροστά με 22-23. Ο Γάτσης έδωσε σετ μπολ στους φιλοξενούμενους 23-24. Στην επόμενη φάση ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ με κόντρα επίθεση έδωσε το σετ στον Φοίνικα με 23-25.

Η αθηναϊκή ομάδα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλά στο δεύτερο σετ και με τους Χαντ και Ντε Σόουζα να τελειώνουν επιθέσεις προηγήθηκε με 10-6. Η διαφορά έφτασε στο +6 για την Κηφισιά 12-6 με τον προπονητή του Φοίνικα να καλεί τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με επίθεση του Χήρα μείωσαν 14-11 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Ο Νικόλας Παπαγγελόπουλος με επίθεση έστειλε στους πάγκους τις δύο ομάδες με το σκορ στο 16-11. Η Κηφισιά μετά από λάθος των φιλοξενούμενων και στη συνέχεια άσο του Παπαγγελόπουλου πήρε διαφορά ασφαλείας 21-13. Η Κηφισιά κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-15 μετά από επίθεση του Χαντ.

Η ομάδα των Κυκλάδων ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα στο τρίτο σετ και με μπλοκ του Λίντζ πάνω στον Χαντ μπήκε μπροστά στο σκορ με 3-5. Στην καλύτερη φάση του αγώνα που είχε μεγάλη διάρκεια ο Νικήτας Εφαριμίδης με κερδισμένο μπλοκ άουτ ισοφάρισε 6-6. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ με 6-8. Με μπλοκ του Χεπμπορν πάνω στον Πέτερλιν η Κηφισιά ισοφάρισε 8-8.

Οι δύο ομάδες πήγαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 11-11. Εκεί ο Φοίνικας με δύο συνεχόμενους πόντους του Γιορντάνοφ προηγήθηκε 11-13. Η διαφορά έφτασε στο +4 για τον Φοίνικα 12-16 μετά από άουτ επίθεση του Ντε Σόουζα. Οι γηπεδούχοι με δύο συνεχόμενους πόντους του Χεπμπορν μείωσαν 15-17. Ο Μπαχαμέζος κεντρικός της Κηφισιάς στην εξέλιξη του σετ έφερε την Κηφισιά στο -1 (17-18). Ο Νικήτας Εφραιμίδης στη συνέχεια με έξυπνο πλασέ ισοφάρισε 20-20. Οι φιλοξενούμενοι με άσο του Μαρούλη έφτασαν σε διπλό σετ μπολ 22-24. Η Κηφισιά με επίθεση του Χαντ «έσβησε» το 1ο σετ μπολ του Φοίνικα. Στην επόμενη φάση το σερβίς του Εφραιμίδη πήγε στο φιλέ και ο Φοίνικας πήρε το σετ με 23-25.

Η ομάδα των βορείων προαστίων στο τέταρτο σετ «χάλασε» την υποδοχή του Φοίνικα και με προηγήθηκε με 8-5. Με μπλοκ του Χαντ πάνω στον Γιορντάνοφ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 11-7. Με άσο του Σονάρι Χέπμπορν και «πέναλτι» του Ντε Σόουζα η Κηφισιά πήρε «αέρα» 6 πόντων 14-8. Η Κηφισιά προηγήθηκε στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-12. Ο Φοίνικας Σύρου με άσο του Λιντζ μείωσε17-14 αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Στη συνέχεια του σετ ο Χέπμπορν με επίθεση σε πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 20-16. Ο Φοίνικας αντέδρασε και με άσο του Πέτερλιν μείωσε 20-18, ενώ λίγο αργότερα ο Παπαγγελόπουλος διαμόρφωσε το 23-20. Ο ίδιος παίκτης έδωσε τριπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 24-21. Οι φιλοξενούμενοι «έσβησαν» το πρώτο όμως ο Χεπμπορν διαμόρφωσε το 25-22 οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Μπλοκ του Παπαγγελόπουλου στον Γιορντάνοφ έδωσε προβάδισμα στην Κηφισιά 4-3. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» και με επίθεση του Γιορντάνοφ πέρασαν μπροστά με 5-6. Η «μάχη» συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να αλλάζουν πλευρές με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 8-7 μετά από επίθεση του Χαντ.

Με επίθεση του Ντε Σόουζα η Κηφισιά προηγήθηκε 11-10, ενώ στη συνέχεια ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε 11-11. Η Κηφισιά με μπλοκ από τους Χαντ και Χεπμπορν πάνω στον Χήρα έφτασε σε διπλό ματς μπολ 14-12 βάζοντας «φωτιά» στο Ζηρίνειο. Ο αρχηγός της Κηφισιάς Δημήτρης Νικολάκης με άσο διαμόρφωσε το τελικό 15-12.

5ο σετ: 4-5, 10-8, 12-11, 15-12

Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 11 άσσους, 65 επιθέσεις 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 6 άσσους, 64 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 26 λάθη αντιπ[αλων.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-15, 23-25, 25-22, 15-12)

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 5 (3 άσσοι, 2 μπλοκ), Χαντ 26 (23/49 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 16 (12/24 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ -35% άριστες), Παπαγγελόπουλος 15 (12/15 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σονάρι 10 (8/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 12 (10/15 επ, 2 μπλοκ, 79% υπ -57% άριστες) / Κάπελλας (λ, 79% υπ – 67% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Μανίκας, Παπαδόπουλος

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάζμαρτσικ): Χήρας, 5 (4/7 επ, 1 μπλοκ), Μαρούλης 1 (άσσος), Λινζ 16 (13/22, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 58% υπ – 38% άριστες), Γιορντάνοφ 25 (24/44 επ, 1 άσσος), Πέτερλιν 17 (15/26 επ, 2 άσσοι, 42% υπ – 23% άριστες), Γάτσης 9 (8/10 επ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ, 65% υπ – 65% άριστες), Στεφανίδης, Ηλίας, Σούρδι.

Ο κεντρικός του Φοίνικα Αλέξανδρος Χήρας είπε: «Με διάθεση για χιούμορ τόνισε: «Αυτό το πράγμα με την Κηφισιά αρχίζει και με κουράζει. Σχεδόν όλα μας τα παιχνίδια πάνε στο 5ο σετ» Μας ταιριάζει η Κηφισιά, ταιριάζουμε στην Κηφισιά. Η Κηφισιά ήταν καλή στο σέρβις και μας πίεσε πολύ μέσα στο Ζηρίνειο. Θεωρώ ότι το παιχνίδι κρίθηκε στο σέρβις. Με τον Νικολάκη απέναντι μας δεν μπορούμε να κάνουμε μπλοκ. Περιμένουμε πότε θα σταματήσει μήπως και κάνουμε κανένα μπλοκ στην Κηφισιά. Ο Δημήτρης έκανε εξαιρετικό μοίρασμα στο παιχνίδι, έχοντας καλούς επιθετικούς. Εμείς παρουσιαστήκαμε κουρασμένοι από το ταξίδι στην Βουλγαρία. Δεν φεύγουμε με άδεια χέρια από το Ζηρίνειο καθώς ο βαθμός είναι σημαντικός για εμάς καθώς παραμένουμε στην 3η θέση».

Ο διαγώνιος της Κηφισιάς Τέιλορ Χαντ δήλωσε: «Πιστεύω ότι παίξαμε καλά. Είχαμε μεγάλη διάθεση και ενέργεια στο παιχνίδι μας. Κάναμε κάποια αβίαστα λάθη που μας στοίχησαν δύο σετ. Είναι σημαντικό για εμάς που πήραμε τη νίκη. Κάνουμε μεγάλη προσπάθεια.Το κλειδί της νίκης θεωρώ ότι ήταν στο μπλοκ και στην άμυνα μας. Θέλω να ευχαριστήσω τους φιλάθλους μας για την υπέροχη παρουσία τους απόψε. Δημιούργησαν μία υπέροχη ατμόσφαιρα».