Ήττα Φοίνικα και το ευχαριστώ του ΠΑΟΚ με ανακοίνωση

Ήττα Φοίνικα και το ευχαριστώ του ΠΑΟΚ με ανακοίνωση…

Με ποιότητα στην υποδοχή και άριστη τακτική στο σερβίς ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Φοίνικα στη Σύρο με 3-0 και επιβεβαίωσε με τον πλέον εμφατικό τρόπο την αγωνιστική του άνοδο. Με πρωταγωνιστές τους Βάλκιερς, Πελεκούδα, τον βελτιωμένο Γκόμεζ και μόλις με 18 συνολικά λάθη η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι επικράτησε δίκαια και αποσπάστηκε από τους συριανούς 4 βαθμούς.

Ο Φοίνικας παρότι είχε σε καλή μέρα τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ δε μπόρεσε να πάρει το σετ που θα τον κρατούσε στον αγώνα καθώς η υποδοχή του ήταν μέτρια ποιοτικά. Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ όπου ο Φοίνικας προηγήθηκε 16-11 και 20-18 αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 4-0, προσπέρασε 4-0 και πήρε το σετ. Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 24-21, αλλά ο Φοίνικας ισοφάρισε 24-24 με μπλοκ του Μαρούλη. Ο Σαφρανοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ 24-25. Ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε σε 25-25. Ο Σαφράνοβιτς με δύο συνεχής πόντους έκανε το 25-27 και το 0-2 στα σετ ο ΠΑΟΚ.

Αμφίρροπη ήταν η αναμέτρηση στο ξεκίνημα της με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει 8-6, αλλά με το σερβίς του Γάτση ο Φοίνικας απάντησε με σερί 6-0 και προηγήθηκε 12-8. Ο Σαφράνοβιτς μείωσε σε 12-9 αλλά οι συριανοί με καλή δυναμική σε σερβίς και κόντρα επίθεση και τον ενθουσιασμό του κόσμου κατάφεραν να ξεφύγουν με +5 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-11). Ο Μαρτίνεθ Γκιόν κράτησε τον δικέφαλο στον αγώνα καθώς με δύο πόντους του και ένα λάθος των συριανών ο ΠΑΟΚ μείωσε 16-14. Ο Φοίνικας με τον Γιορντάνοφ συντήρησε το +3 (19-16). Στο 20-18 για τον Φοίνικα ο Πελεκούδας σταμάτησε τον Γιορνάνοφ για το 20-19 και ο Γκόμεζ μετά από κακή υποδοχή των συριανών ισοφάρισε. Ο Παντακίδης με δύο άσσους και ο Πελεκούδας με ένα νέο μπλοκ ανέβασαν το σερί σε 5-0, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 23-20 και κλείδωσε το σετ με 25-22.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 2ο σετ με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει από την αρχή με 8-5 και 16-12 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ καθώς οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι έκαναν πιο δύσκολα το λάθος. Τα σερβίς του Μαρτίνεθ και τα λάθη των συριανών συντήρησαν τη διαφορά του +3 μέχρι το 24-21. Ο Λινζ με επίθεση, ο Χήρας με πρώτο χρόνο και ο Μαρούλης με μπλοκ ισοφάρισαν 24-24. Ο Σαφράνοβιτς έδωσε ανάσα και νέο σετ μπολ για τους πρωταθλητές και ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε για τελευταία φορά 25-25. Ηταν η στιγμή που μίλησε η μεγάλη κλάση του Σαφράνοβιτς ο οποίος με δύο προσωπικούς πόντους από επίθεση έκανε το 27-25 και το 2-0 σετ.

Με τον αέρα της κατάκτησης των δύο πρώτων σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά και στο 3ο σετ όπου προηγήθηκε 7-3. Με υπεροχή στο μπλοκ απέναντι στον νευρικό Φοίνικα ο ΠΑΟΚ άνοιξε κι άλλο τη διαφορά και φτάσαμε στο +7 (16-9) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Το μόνο που κατάφερε το «πειρατικό» ήταν να μειώσει σε 20-18 αλλά ο Γκόμεζ με τη βοήθεια και της τύχης έκανε το 21-18 και έτσι ο ΠΑΟΚ έφτασε δίκαια στην επικράτηση με 25-22 και στη νίκη με 3-0 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Παπακοσμάς.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 16-11, 20-21, 22-25
2ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 25-27
3ο σετ: 4-8, 9-16, 18-21, 22-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 25-27, 22-25) σε 89′

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαρούλης 3 (3 μπλοκ), Λινζ 14 (13/22 επ., 1 άσσος, 23% υπ. – 15% άριστες), Γιορντάνοφ 19 (18/31 επ., 1 μπλοκ), Πέτερλιν 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. – 33% άριστες), Γάτσης 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 45% υπ. – 18% άριστες), Σούρδι (45% υπ. – 18% άριστες), Ηλίας, Πεντίδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Σταυρακάκης.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Γκόμεζ 14 (11/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (9/12 επ., 1 μπλοκ), Βάλκιερς 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 9 (8/23 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. – 26% άριστες), Γκιόν 10 (6/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 77% υπ. – 38% άριστες), Παντακίδης 2 (2 άσσοι), Τερζής 1 (άσσος), Σωτηρίου 2 (2/4 επ., 33% υπ. – 33% άριστες).

Ο προπονητής του Φοίνικα Πολωνός Όσκαρ Κάσμαρτσικ που έκανε ντεμπούτο σε εντός έδρας αγώνα δήλωσε: «Ήταν ένα πολύ ωραία παιχνίδι, κόντρα σε δύο ισχυρές ομάδες. Από την πλευρά μας προσπαθήσαμε να πάρουμε τη νίκη, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν πιο καλός σε κρίσιμα σημεία του ματς. Ιδιαίτερα στο πρώτο σετ στο οποίο ήμαστε μπροστά στο σκορ θα μπορούσαμε να το είχαμε κατακτήσει όμως για κάποιες λεπτομέρειες βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Από εκεί και πέρα στο δεύτερο και το τρίτο αν και ήμαστε πίσω στο σκορ, όμως πιέσαμε τον ΠΑΟΚ και δείξαμε πως αν συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο, τότε θα μπορούμε να πετύχουμε πολλά πράγματα. Δεν μπορώ να πω ότι πάμε για το πρωτάθλημα, όμως αν δουλέψουμε όπως δουλέψαμε την εβδομάδα που μας πέρασε τότε σίγουρα θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα και θα μπορέσουμε να κοιτάξουμε στα… μάτια τόσο τον ΠΑΟΚ όσο και τον Ολυμπιακό. Ακολουθεί ένα δύσκολο παιχνίδι στην Χαλκίδα, το οποίο πρέπει να κερδίσουμε για ανέβουμε ψυχολογικά και βαθμολογικά».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Ντάνειλ Ρίτσι μετά το ματς είπε: «Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι το οποίο κερδίσαμε δύσκολα. Ο Φοίνικας και η Χαλκίδα είναι δύο ομάδες οι οποίες θα παίξουν πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρωτάθλημα. Από την πλευρά μας είχαμε ένα δύσκολο πρόγραμμα καθώς είχαμε δυνατά παιχνίδι τόσο στην Ελλάδα όσο και για το Champions League. Παίξαμε με την Χαλκίδα στην έδρα μας πέντε σετ, αλλά και στο Ευρωπαϊκό ματς και ο Φοίνικας μας δυσκόλεψε αρκετά». Για την συνέχεια μετά και τη νίκη επί του Φοίνικα ο τεχνικός του ΠΑΟΚ είπε: «Πλέον είμαστε κοντά στην βαθμολογία με τον Ολυμπιακό και θα πρέπει να δουλέψουμε ώστε να διεκδικήσουμε και πάλι το πρωτάθλημα. Βέβαια ακόμη είναι πολύ νωρίς, όμως πιστεύω τόσο εμείς όσο και ο Ολυμπιακός είμαστε ένα επίπεδο παραπάνω από τις άλλες ομάδες».

Ευχαριστήριο του ΠΑΟΚ στον Α.Ο.Φοίνικα Σύρου

Μετά την λήξη του μεταξύ τους αγώνα για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα» η διοίκηση του Τ.Α.Α. ΠΑΟΚ εξέδωσε ευχαριστήρια ανακοίνωση για την διοίκηση του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου. Η ανακοίνωση:
Το Τ.Α.Α. ΠΑΟΚ ευχαριστεί τη διοίκηση του Φοίνικα για τη φιλοξενία που παρείχε στην ομάδα μας κατά την τριήμερη παραμονή της στο όμορφο νησί της Σύρου.