Έτσι διαμορφώνονται οι Εθνικές κατηγορίες την σεζόν 2020-21

Έτσι διαμορφώνονται οι Εθνικές κατηγορίες την σεζόν 2020-21

Η ΕΟΚ προχώρησε στην επικύρωση των βαθμολογιών των πρωταθλημάτων που βρίσκονται υπό την αιγίδα της, ενώ παράλληλα ενημέρωσε για την διαμόρφωση των εθνικών κατηγοριών ενόψει της νέας σεζόν.

Όσον αφορά την Α2 Ανδρών, θα παραμείνει ενιαία, με την συμμετοχή 18 ομάδων.

Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΕΟΚ:

ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΕΘΝΙΚΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 2020 – 2021.

η Α2 Εθνική κατηγορία ανδρών ενιαία θα αποτελείται από 18 ομάδες,

η Β’ Εθνική κατηγορία ανδρών από 50 Σωματεία – 4 ομίλους οι οποίοι θα διαμορφωθούν μετά τις δηλώσεις συμμετοχής και χωρίς αντικατάσταση.

η Γ’ Εθνική κατηγορία ανδρών από 68 Σωματεία μοιρασμένα σε ομίλους με την συμμετοχή των 31 σωματείων που παραμένουν, των 17 Σωματείων που ανέρχονται από τα Τοπικά Πρωταθλήματα των Ενώσεων σύμφωνα με την Ειδική Προκήρυξη, τα 4 σωματεία που συμμετείχαν στο Ειδικό Πρωτάθλημα ανόδου που δεν θα διεξαχθεί από τα Νησιά και τα εξής 16 σωματεία: 3 από ΕΣΚΑ, 1 από ΕΣΚΑΝΑ, 1 από ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, 1 από ΕΣΚΑΗ, 1 από ΕΣΚΑΚ, 2 από ΕΚΑΣΘ, 1 από ΕΣΚΑΘ, 1 από ΕΚΑΣΑΜΑΘ, 1 από ΕΣΚΑΒΔΕ, 1 από ΕΣΚΑΣΕ, 1 από ΕΚΑΣΔΥΜ, 1 από ΕΚΑΣΚΕΜ και 1 από ΕΚΑΣΚ.Οι όμιλοι θα διαμορφωθούν μετά τις δηλώσεις συμμετοχής χωρίς αντικατάσταση.

η Α1 Εθνική κατηγορία γυναικών ενιαία να αποτελείται από 14 ομάδες και

η Α2 Εθνική κατηγορία γυναικών από 43 σωματεία μοιρασμένα σε ομίλους με την συμμετοχή των 21 σωματείων που παραμένουν, των 16 σωματείων που συμμετείχαν στο Ειδικό Πρωτάθλημα που δεν θα διεξαχθεί, των Πρωταθλητών ΕΣΚΑ, ΕΣΚΑΝΑ και ΕΚΑΣΘ σύμφωνα με την Ειδική Προκήρυξη και θα συμπληρωθούν με τους 2ους της ΕΣΚΑ, ΕΣΚΑΝΑ και ΕΚΑΣΘ.

Έτσι, με τα μέχρι στιγμής δεδομένα, οι Εθνικές κατηγορίες διαμορφώνονται ως εξής:

Α2 ΑΝΔΡΩΝ

Ψυχικό

Απόλλων Πάτρας

Καρδίτσα,

Ολυμπιακός Β

Ελευθερούπολη

Αγρίνιο

Ανατόλια

Δάφνη Δαφνίου

ΟΙΑΞ Ναυπλίου

Τρίτωνας

Παγκράτι

Φίλιππος Βέροιας

Κόροιβος

Αμύντας

Πανερυθραϊκός

Μαρούσι

Γιάννενα

Καβάλα

Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

Αιγάλεω

Πρωτέας Βούλας

Εθνικός

Εσπερος

ΟΦΗ

Μεγαρίδα

Πανελευσινιακός

Παπάγου

Μανδραϊκός

Πεντέλη

Αταλάντη

Μελίσσια

Ιωνικός ΝΦ

Δούκας

Δόξα Λευκάδας

Ερμής Λαγκαδά

Γέφυρα

Μαχητές Δόξα Πευκών

Ευκαρπία

Φάρσαλα

Αίας Ευόσμου

Γρεβενά

Κομοτηνή

ΧΑΝΘ

Πολύγυρος

Έσπερος Λαμίας

Στρατώνι

Ευρώπη Πευκοχωρίου

Φάληρο

Ηλυσιακός

ΚΑΟ Κορίνθου

Ληξούρι

ΑΕΝ Κηφισιάς

Άρης Νικαίας

ΕΦΑΟ Ζωγράφου

ΑΟΦΕΑ ΝΦ ΝΧ

Ερμής Σχηματαρίου

Ένωση Ιλίου

Αργοναύτης

Χαλκίδα

Αίολος Τρικάλων

Νίκη Βόλου

Ιωάννινα

Μελίκη

Ίκαροι Τρικάλων

Λεύκιππος Ξάνθης

Μακεδονικός

Πανσερραίός

ΜΕΝΤ

Ίκαροι Σερρών

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ (είναι γνωστές οι 31 από τις 68 ομάδες)

Κορωπί

Αχαγιά

Παναχαϊκή

Γλαύκος

Χαλάνδρι

Ακράτα

Ερμιόνη

Τρίπολη

ΑΠΑΣ Τα Φανάρια

Πέρα

Χανιά

Κρόνος Αγίου Δημητρίου

Βούρειος Χίο

Μίλων

Άρης Θήβας

Αναγέννηση Καρδίτσας

Ιωάννινα

Τιτάνες Παλαμά

Αετοί Βέροιας

Ολυμπιακός Βόλου

Αριστοτέλης Φλώρινας

Αριδαία

Φαίακας Κέρκυρας

Ελπίς Αμπελοκήπων

ΔΕΚΑ

Κένταυρος Καλλικράτειας

Απόλλων Καλαμαριάς

Ασπίς Ξάνθης

Μέγας Αλέξανδρος

Ζέφυρος

Μαντουλίδης

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ολυμπιακός

Παναθηναϊκός

Ελευθερία Μοσχάτου

Χανιά

Σπόρτιγκ

Νίκη Λευκάδας

ΠΑΟΚ

Εσπερίδες

Δάφνη Αγίου Δημητριου

Κρόνος Αγίου Δημητρίου

Γιάννενα

Μελίσσια

ΕΦΑΟ Ζωγράφου

Παναθλητικός Συκεών

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Είναι γνωστές οι 21 από τις 43 ομάδες)

Πρωτέας Βούλας

Ηλιούπολη

Αθηνάϊκός

Πανιώνιος

Αγία Παρασκευή

Ευνικός

Φοίνικας Πειραιά

Αιγέας Χίου

Άργος οι Δαναοί

Αετός Καλλιθέας

Άρης

Ηρακλής

Πανσερραϊκός

Πυλαία

Πιερικός Αρχέλαος

Αναγέννηση Ν. Ρυσίου

Απόλλων Καλαμαριάς

Πανόραμα

Ασπίς Ξάνθης

ΜΕΝΤ

Ολύμπια Λάρισας

Check Also

Ένας ακόμα θρύλος του ελληνικού αθλητισμού στη Σύρο για το AegeanBall

Ένας ακόμα θρύλος του ελληνικού αθλητισμού στη Σύρο για το AegeanBall Ένας ακόμα θρύλος του …