Ήττα στο Βέλγιο για το Φοίνικα (Βίντεο)

Την ήττα 3-0 από την Βελγική Haasrode Leuven γνώρισε ο Φοίνικας για την φάση των «32» του CEV CUP. Η ομάδα της Σύρου έχασε μια ακόμη ευκαιρία στις λεπτομέρειες, καθώς σε ένα ακόμη ματς στα κρίσιμα, έχασε την αυτοσυγκέντρωση της. Η Βελγική ομάδα πήρε εύκολα το πρώτο σετ 25-21. Ωστόσο στην συνέχεια ο Φοίνικας ανέβασε την απόδοση του, προηγήθηκε 23-21 στο δεύτερο σετ… αλλά τα λάθη του στοίχησαν, για να χάσει το σετ 28-26. Αυτό είναι το 5ο συνεχόμενο σετ σε ντέρμπι που χάνεται στις λεπτομέρειες, μετά τα 3 από Παναθηναϊκό και το ένα (δεύτερο σετ) με Ολυμπιακό.

Στο τρίτο σετ μετά τους 10 πόντους (οι ομάδες πήγαιναν χέρι χερι), ο Φοίνικας έχασε την αυτοσυγκέντρωση του και παραδόθηκε για να χάσει τον αγώνα με 25-19.

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι απουσίασε ο Δημήτρης Τζούριτς λόγω τραυματισμού. Πλέον στην ρεβάνς που θα γίνει στην Σύρο, το «Πειρατικό» αναζητά πρόκριση στο Χρυσό σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 28-26, 25-19) σε 81′

*Οι πόντοι της Volley Haasrode Leuven προήλθαν: 3 άσσοι, 48 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου ONEX προήλθαν: 1 άσσος, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.

VOLLEY HAASRODE LEUVEN (Kris Eyckmans): Van Elsen 10 (9/13 επ. 1 μπλοκ), Peters 19 (15/25 επ. 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 53% υπ. 7%άρ.), Witvrouwen 11 (11/25 επ.), Peeters 6 (5/18 επ. 1 άσσος, 67%υπ. 29%άρ.), De Saedeleer 7 (7/10 επ.), Valkiers 1 (1/2 επ.), Dufraing (λ.-47%υπ. 41%άρ.), Tuerlinckx, Geudens, DePaepe, Beelaert.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Φούλβιο Μπερτίνι): Μιχάλοβιτς 11 (1 μπλοκ, 10/22 επ.), Ιερεζουέλο 1, Κόστα 9 (6/9επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 8 (7/21επ., 1μπλοκ, 67%υπ., 44%αρ.), Στερν 9 (5/14επ., 1 άσσος, 50%υπ., 25%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ. – 50%υπ., 45%αρ.), Παπαλεξίου 11 (10/11 επ. 1 μπλοκ), Καρασαββίδης (λ), Καπετανίδης, Παπαδόπουλος, Μήλης, Γαλιώτος.