Κ16: Επεισοδιακό παιχνίδι με Κόκκινες, χαμένο πέναλτι και νίκη του Αίαντα

Μετά από επεισοδιακό παιχνίδι που είχε ένταση, πέναλτι και δυο κόκκινες κάρτες και τους Κανονιέρηδες να ολοκληρώνουν το παιχνίδι τους με 9 παίκτες, ο Αίαντας Σύρου επικράτησε 2-1 παίρνοντας την 3 νίκη του στο πρωτάθλημα της ΕΠΣ Κυκλάδων. Η ομάδα του Γιώργου Φωτεινιά που αποβλήθηκε από τον διαιτητή Γ. Ρούσσο για διαμαρτυρία, προηγήθηκε στο 4΄ με γκολ του Πετσοπούλη. Δυο λεπτά αργότερα ο Βαμβακούσης μπήκε στην περιοχή, σέντραρε , με την μπάλα να κοντράρει σε κάποιο πόδι αμυνόμενου και να κρεμάει τον τερματοφύλακα Ντουμάζιο για το 1-1. Στο 16ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Βακόνδιος για αντικανονικό μαρκάρισμα έξω από την περιοχή, με τους Κανονιέρηδες να μένουν με 10 παίκτες. Η αριθμητική υπεροχή καρποφόρησε για τον Αίαντα, που σκόραρε με τον Χαϊντίνι στο 21΄ του δευτέρου μέρους, σε μια φάση που ο τερματοφύλακας των Κανονιέρηδων διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ και να δέχεται την κόκκινη κάρτα. Στη συνέχεια ο Αίαντας κέρδισε πέναλτι, με τον Γκοτζάι να στέλνει τη μπάλα άουτ (ευστόχησε και στην συνέχεια το πέναλτι επαναλήφθηκε) . Το τελικό 2-1 φέρνει τον Αίαντα στους 9 βαθμούς με τους Κανονιέρηδες να μένουν στους 6.

Διαιτητής: Ρούσσος, βοηθοί: Ζαράνης-Βαρθαλίτης

Κανονιέρηδες (Τσούκος): Ευαγγελόπουλος, Ραουζαίος, Τάνταλος, Βακόνδιος Δ, Χατζαντώνης, Βακόνδιος Γ, Χαραράς, Αθανασίου, Φρέρης, Μπουντούρης, Βαμβακούσης

Βλαχογιάννης, Σούρλας, Γκέτσι, Φρέρης

Αίαντας (Φωτεινιάς): Ντουμάζιος, Τσιτσιούμης, Αρακάς, Καπέλλας, Χαϊντίνι, Ρουσσουνέλος, Δρόσος, Στεφάνου, Καλλίγερος, Γκοτζάι, Πετσοπούλης