Μπάσκετ: Πήρε το τοπικό ντέρμπι ο Άρης Σύρου (Βίντεο)

Σε αγώνα για το τοπικό πρωτάθλημα της ΕΣΚΚ που έγινε στο γήπεδο της Τήνου, ο Άρης Σύρου επικράτησε του Α.Ο Ερμούπολης 84-55. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι από το πρώτο δεκάλεπτο, όπου και προηγήθηκαν 27-12. Η διαφορά δυναμικότητας των ομάδων φάνηκε και στην συνέχεια, με τον Άρη Σύρου να πηγαίνει στο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 27 πόντων (49-22). Στο δεύτερο ημίχρονο ο Α.Ο Ερμούπολης δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του αγώνα, με την ομάδα του Τέλη Παπαναστασίου να διευρύνει την διαφορά στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου όπου και ολοκληρώθηκε με 68-36. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Άρη να παίρνει τη νίκη 84-55.