Νίκη κορυφής για την Ελλάς στο τοπικό ντέρμπι

Η Ελλάς Σύρου ήταν η νικήτρια του ντέρμπι κορυφής του Α ομίλου της ΕΠΣ Κυκλάδων. Η ομάδα του Νίκου Βουτσίνου παίζοντας κατά διαστήματα όμορφο ποδόσφαιρο, επικράτησε 4-0 της Άνω Σύρου σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η Ελλάς άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Παναγιώτη Ραμπαβίλα. Το 2-0 έγινε στο 22΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βασίλη Μπούνα. Δυο λεπτά αργότερα ο Αντώνης Μαραγκός σημείωσε το 3-0 για την Ελλάς, σκορ που ήταν και το τελικό του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την Ελλάς να σημειώνει και τέταρτο τέρμα στο 69 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βασίλη Μπούνα.

Για την Ελλάς δεν αγωνίστηκαν οι Περιάλης και Μπακατσέλος, ενώ τραυματίας αποχώρησε ο Γιώργος Σαββίδης από νωρίς στο παιχνίδι. Από την ομάδα της  Άνω Σύρου δεν αγωνίστηκε επίσης ο τραυματίας Μπενίτο Σαγκινέτος.

Άνω Σύρος-Ελλάς Σύρου 0-4

Διαιτητής: Καλόγερας, βοηθοί: Αρμακόλας, Μουτάφης

Άνω Σύρος (Φωτεινιάς): Χρήστου, Φωτεινιάς, Αργυρός, Τρόκα, Ψυλλάκης, Περιστεράκης, Μπάιλας, Μπλάμο, Σαγκινέτος, Ξαγοράρης, Δεναξάς

Σκιαδάς, Ρούσσος, Λίτης, Κάιλας, Λούβαρης, Μαραγκός, Σαγκινέτος Μπ, Ζαννής

Ελλάς Σύρου (Βουτσίνος): Συριανός, Λαλάς, Κολλιάκος, Μαραγκός, Αργυρός, Μανουδάκης, Μπούνας, Σαμανίδης, Παυλόπυλος, Ραμπαβίλας, Σαββίδης

Συριανός Α, Πρίντεζης, Παράβαλος, Βαμβακούρης, Μάιπας, Χούρος, Μπαλόπητας, Μουλίδης

Η βαθμολογία του Α ομίλου

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ BLUE STAR FERRIES – 1ος ΟΜΙΛΟΣ
(5η αγωνιστική)
Αγώνας Γήπεδο Ημ/νία Διαιτητές Αποτέλεσμα
Π.Α.Σ. ΤΗΝΟΥ – Α.Ο. ΠΑΓΟΥ ΤΗΝΟΥ 14/11/21 ΡΟΥΣΣΟΣ Γ., ΔΡΟΣΟΣ Γ., ΒΑΡΔΑΚΑΣΤΑΝΗΣ Μ. (Παρατηρητής Διαιτησίας: ΑΡΜΑΚΟΛΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ) 4-1
Α.Ο. ΑΝΩ ΣΥΡΟΥ – Α.Π.Ο. ΕΛΛΑΣ ΣΥΡΟΥ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ – ΕΠΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ 14/11/21 ΚΑΛΟΓΕΡΑΣ Α., ΑΡΜΑΚΟΛΑΣ Ι., ΜΟΥΤΑΦΗΣ Α. 0-4
ΑΝΔΡΙΑΚΟΣ Ο.Φ. – Α.E. ΑΝΩ ΜΕΡΑ MYKONOY Β ΣΑΜΑΡΙΝΕΙΟ ΓΗΠΕΔΟ ΜΠΑΤΣΙΟΥ 14/11/21 ΚΟΥΚΑ Α., ΨΑΡΙΑΝΟΣ Ε., ΓΛΥΝΟΣ Μ. 2-3