ΣΤΟ ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ Ο ΜΠΟΥΓΙΟΥΡΗΣ!!!

Την ευκαιρία να τελειώνουν από τώρα την υπόθεση-πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο

έχουν οι Έλληνες ιστιοπλόοι που συμμετέχουν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας στο Σανταντέρ.
Τα πρώτα δέκα πληρώματα σε κάθε κατηγορία κερδίζουν την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Η ελληνική αποστολή απαρτίζεται από 17 αθλητές, που θα διαγωνιστούν στα εννιά από τα 10 διαθέσιμα αγωνίσματα της κορυφαίας ιστιοπλοϊκής διοργάνωσης παγκοσμίως, που θα αποτελέσει μάλιστα πρόκριμα (κατά το ήμισυ των θέσεων) για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.Ο Συριανός παγκόσμιος πρωταθλητής της ιστιοπλοΐα στα σκάφη laser Standard Αντώνης Μπουγιούρης θα βρίσκεται στη κορυφαία ιστιοπλοϊκή διοργάνωση.
17μελής ελληνική αποστολή θα διαγωνιστεί στα εννιά από τα 10 διαθέσιμα αγωνίσματα του πρωταθλήματος, με τα σκάφη λέιζερ ανδρών και γυναικών να ανοίγουν το πρόγραμμα με τις δύο πρώτες προκριματικές κούρσες της κατηγορίας, οι οποίες θα διεξαχθούν μεταξύ 12:00-13:20 ώρα Ελλάδας (μία ώρα μπροστά από την τοπική), πάντοτε βέβαια καιρού επιτρέποντος.
Πρόκειται για τη μεγαλύτερη διοργάνωση της Διεθνούς Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας (ISAF), διεξαγόμενη ανά τετραετία, συγκεντρώνουσα όλες τις ολυμπιακές κατηγορίες του αθλήματος. Ο αριθμός των συμμετεχόντων είναι ενδεικτικός του εύρους της διοργάνωσης. Με βάση τους αριθμούς που αναγράφονται στην επίσημη ιστοσελίδα της Διεθνούς Ομοσπονδίας Ιστιοπλοΐας, μετέχουν 1400 αθλητές από 95 χώρες .

 

Το πρόγραμμα των Ελλήνων ιστιοπλόων
1η ημέρα (12.09)
12:00-13:20 Αντώνης Μπουγιούρης (λέιζερ ανδρών, κούρσες 1-2)
12:00-13:20 Βασιλεία Καραχάλιου (λέιζερ ράντιαλ γυναικών, κούρσες 1-2)

 

2η ημέρα (13.09)
12:00-13:20 Αντώνης Μπουγιούρης (λέιζερ ανδρών, κούρσες 3-4)
12:00-13:20 Βασιλεία Καραχάλιου (λέιζερ ράντιαλ γυναικών, κούρσες 3-4)
12:00-14:10 Βύρων Κοκκαλάνης (RS:X ανδρών, κούρσες 1-3)
12:00-14:10 Αγγελική Σκαρλάτου (RS:X γυναικών, κούρσες 1-3)

 

3η ημέρα (14.09)
12:00-13:10 Παναγιώτης Μάντης-Παύλος Καγιαλής (470 ανδρών, κούρσες 1-2) / Παναγιώτης Καμπουρίδης-Στάθης Παπαδόπουλος (470 ανδρών, κούρσες 1-2)
12:00-13:10 Δήμητρα Παγίδα-Αλίνα Στρατηγίου (470 γυναικών, κούρσες 1-2) / Κατερίνα και Σοφία Καϊτατζίδου (470 γυναικών, κούρσες 1-2)
12:00-13:20 Αντώνης Μπουγιούρης (λέιζερ ανδρών, κούρσες 5-6)
12:00-13:20 Βασιλεία Καραχάλιου (λέιζερ ράντιαλ γυναικών, κούρσες 5-6)
12:00-13:10 Βύρων Κοκκαλάνης (RS:X ανδρών, κούρσες 4-5)
12:00-13:10 Αγγελική Σκαρλάτου (RS:X γυναικών, κούρσες 4-5)

 

4η ημέρα (15.09)
12:00-13:10 Παναγιώτης Μάντης-Παύλος Καγιαλής (470 ανδρών, κούρσες 3-4) / Παναγιώτης Καμπουρίδης-Στάθης Παπαδόπουλος (470 ανδρών, κούρσες 3-4)
12:00-13:10 Δήμητρα Παγίδα-Αλίνα Στρατηγίου (470 γυναικών, κούρσες 3-4) / Κατερίνα και Σοφία Καϊτατζίδου (470 γυναικών, κούρσες 3-4)
12:00-14:10 Στέλιος Σωτηρίου-Αλφόνσο Παναγιωτίδης (49er ανδρών, κούρσες 1-3)
12:00-13:10 Γιάννης Μιτάκης (φιν ανδρών, κούρσες 1-2)
12:00-14:10 Σοφία Μπεκατώρου-Κώστας Τριγκώνης (Νάκρα 17 μικτό, κούρσες 1-3)
12:00-14:10 Βύρων Κοκκαλάνης (RS:X ανδρών, κούρσες 6-8)
12:00-14:10 Αγγελική Σκαρλάτου (RS:X γυναικών, κούρσες 6-8)

 

5η ημέρα (16.09)
12:00-13:10 Παναγιώτης Μάντης-Παύλος Καγιαλής (470 ανδρών, κούρσες 5-6) / Παναγιώτης Καμπουρίδης-Στάθης Παπαδόπουλος (470 ανδρών, κούρσες 5-6)
12:00-13:10 Δήμητρα Παγίδα-Αλίνα Στρατηγίου (470 γυναικών, κούρσες 5-6) / Κατερίνα και Σοφία Καϊτατζίδου (470 γυναικών, κούρσες 5-6)
12:00-13:10 Στέλιος Σωτηρίου-Αλφόνσο Παναγιωτίδης (49er ανδρών, κούρσες 4-5)
12:00-13:10 Γιάννης Μιτάκης (φιν ανδρών, κούρσες 3-4)
12:00-13:10 Σοφία Μπεκατώρου-Κώστας Τριγκώνης (Νάκρα 17 μικτό, κούρσες 4-5)
12:00-13:20 Αντώνης Μπουγιούρης (λέιζερ ανδρών, κούρσες 7-8)
12:00-13:20 Βασιλεία Καραχάλιου (λέιζερ ράντιαλ γυναικών, κούρσες 7-8)

 

6η ημέρα (17.09)
12:00-14:10 Στέλιος Σωτηρίου-Αλφόνσο Παναγιωτίδης (49er ανδρών, κούρσες 6-8)
12:00-13:10 Γιάννης Μιτάκης (φιν ανδρών, κούρσες 5-6)
12:00-13:20 Αντώνης Μπουγιούρης (λέιζερ ανδρών, κούρσες 9-10)
12:00-13:20 Βασιλεία Καραχάλιου (λέιζερ ράντιαλ γυναικών, κούρσες 9-10)
12:00-14:10 Σοφία Μπεκατώρου-Κώστας Τριγκώνης (Νάκρα 17 μικτό, κούρσες 6-8)
12:00-13:10 Βύρων Κοκκαλάνης (RS:X ανδρών, κούρσες 9-10)
12:00-13:10 Αγγελική Σκαρλάτου (RS:X γυναικών, κούρσες 9-10)

 

7η ημέρα (18.09)
12:00-13:10 Παναγιώτης Μάντης-Παύλος Καγιαλής (470 ανδρών, κούρσες 7-8) / Παναγιώτης Καμπουρίδης-Στάθης Παπαδόπουλος (470 ανδρών, κούρσες 7-8)
12:00-13:10 Δήμητρα Παγίδα-Αλίνα Στρατηγίου (470 γυναικών, κούρσες 7-8) / Κατερίνα και Σοφία Καϊτατζίδου (470 γυναικών, κούρσες 7-8)
12:00 Αντώνης Μπουγιούρης (λέιζερ ανδρών, κούρσα 11 για μετάλλια)
12:00 Βασιλεία Καραχάλιου (λέιζερ ράντιαλ γυναικών, κούρσα 11 για μετάλλια)
12:00-13:10 Βύρων Κοκκαλάνης (RS:X ανδρών, κούρσες 11-12)
12:00-13:10 Αγγελική Σκαρλάτου (RS:X γυναικών, κούρσες 11-12)

 

8η ημέρα (19.09)
12:00-13:10 Παναγιώτης Μάντης-Παύλος Καγιαλής (470 ανδρών, κούρσες 9-10) / Παναγιώτης Καμπουρίδης-Στάθης Παπαδόπουλος (470 ανδρών, κούρσες 9-10)
12:00-13:10 Δήμητρα Παγίδα-Αλίνα Στρατηγίου (470 γυναικών, κούρσες 9-10) / Κατερίνα και Σοφία Καϊτατζίδου (470 γυναικών, κούρσες 9-10)
12:00-13:20 Στέλιος Σωτηρίου-Αλφόνσο Παναγιωτίδης (49er ανδρών, κούρσες 9-10)
12:00-13:10 Γιάννης Μιτάκης (φιν ανδρών, κούρσες 7-8)
12:00-13:10 Σοφία Μπεκατώρου-Κώστας Τριγκώνης (Νάκρα 17 μικτό, κούρσες 9-10)
12:00 Βύρων Κοκκαλάνης (RS:X ανδρών, κούρσα 13 για μετάλλια)
12:00 Αγγελική Σκαρλάτου (RS:X γυναικών, κούρσα 13 για μετάλλια)
9η ημέρα (20.09)
12:00 Παναγιώτης Μάντης-Παύλος Καγιαλής (470 ανδρών, κούρσα 11 για μετάλλια) / Παναγιώτης Καμπουρίδης-Στάθης Παπαδόπουλος (470 ανδρών, κούρσα 11 για μετάλλια)
12:00 Δήμητρα Παγίδα-Αλίνα Στρατηγίου (470 γυναικών, κούρσα 11 για μετάλλια) / Κατερίνα και Σοφία Καϊτατζίδου (470 γυναικών, κούρσα 11 για μετάλλια)
12:00-13:20 Στέλιος Σωτηρίου-Αλφόνσο Παναγιωτίδης (49er ανδρών, κούρσες 11-12)
12:00-13:10 Γιάννης Μιτάκης (φιν ανδρών, κούρσες 9-10)
12:00-13:10 Σοφία Μπεκατώρου-Κώστας Τριγκώνης (Νάκρα 17 μικτό, κούρσες 11-12)
10η ημέρα (21.09)
12:00 Στέλιος Σωτηρίου-Αλφόνσο Παναγιωτίδης (49er ανδρών, κούρσα 13 για μετάλλια)
12:00 Γιάννης Μιτάκης (φιν ανδρών, κούρσα 11 για μετάλλια)
12:00 Σοφία Μπεκατώρου-Κώστας Τριγκώνης (Νάκρα 17 μικτό, κούρσα 13 για μετάλλια)

 

Πηγή: Cyclades24.gr

Check Also

Ιστιοπλοϊκός Αγώνας “ΦΑΡΟΣ ΔΙΔΥΜΗΣ 2022” (Βίντεο)

Ιστιοπλοϊκός Αγώνας “ΦΑΡΟΣ ΔΙΔΥΜΗΣ 2022” (Βίντεο) Στα γραφεία του Ναυτικού ομίλου Σύρου πραγματοποιήθηκε σήμερα συνέντευξη …