Άνετη νίκη της Εθνικής μπάσκετ με πρώτο σκόρερ τον Πρίντεζη (βίντεο)

Άνετη νίκη της Εθνικής μπάσκετ με πρώτο σκόρερ τον Πρίντεζη

H Eθνική μας ομάδα έδειξε την δυναμική της με το… καλημέρα στο Μουντομπάσκετ, ισοπεδώνοντας το Μαυροβούνιο με σκορ 85-60. Πρώτος σκόρερ (16π) ο Πρίντεζης, ξεσήκωσε το κοινό ο Γιάννης.

Για την πρεμιέρα του Mundobasket της Κίνας, η Εθνική μας ομάδα παρουσιάστηκε πανέτοιμη, δείχνοντας τις διαθέσεις της για μετάλλιο! Η Ελλάδαέπαιξε πιεστική άμυνα, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και βρήκε λύσεις στην επίθεση, δείχνοντας στη πράξη την μεγάλη ποιότητα, αλλά και την δυναμική της στη φετινή διοργάνωση. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, δεν άφησε περιθώρια στο Μαυροβούνιο (42-16 τo σκορ στο ημίχρονο), το οποίο και ισοπέδωσε με 85-60, με την «γαλανόλευκη» να συνδυάζει την ουσία με το θέαμα στο παιχνίδι της.

Η Ελλάδα είχε για πρώτο της σκόρερ στην αναμέτρηση τον Γιώργο Πρίντεζη. Ο πάουερ-φόργουορντ του Ολυμπιακού μέτρησε 16 πόντους (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές) σε 19 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο Γιώργος Παπαγιάννης με 15 (7/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ), ενώ ήταν πολύτιμη και η συνεισφορά του Γιάννη Μπουρούση (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ). Ξεσήκωσε το κοινό με τα θεαματικά του καρφώματα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (10 πόντοι), ενώ πήρε λεπτά συμμετοχής στο ματς (13 λεπτά) ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος έδειξε σε εξαιρετική κατάσταση.

Η Εθνική μας ομάδα κυριάρχησε μέσα στο «ζωγραφιστό» (27/41 δίποντα-66%), έπαιξε ομαδικό μπάσκετ μοιράζοντας 23 ασίστ και είχε πλουραλισμό στην επίθεση

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 42-16, 63-38, 85-60

ΕΛΛΑΔΑ: Αντετοκούνμπο Γ. 10 (4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 τάπα σε 16’00”), Αντετοκούνμπο Θ. 8 (1), Μπουρούσης 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 5 (2/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 7 ασίστ), Λαρεντζάκης 7 (1), Μάντζαρης 2 (5 ασίστ), Παπαγιάννης 15 (7/8 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 2 τάπες), Παπανικολάου 2, Παπαπέτρου 4, Πρίντεζης 16 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Σλούκας 4, Βασιλόπουλος.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Μπιέλιτσα 9 (1), Ντούμπλιεβιτς 5 (1/5 σουτ, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ιβάνοβιτς 9 (1 τρίποντο, 3/10 σουτ, 5 ασίστ), Νίνταμ 5 (1/5 τρίποντα), Πόποβιτς Α., Πόποβιτς Π. 11 (1), Ράντοντσιτς, Ράντοβιτς 2, Σέχοβιτς Σουάντ 3 (1/4 τρίποντα), Σέχοβιτς Σεάντ 2, Τοντόροβιτς 2, Βούτσεβιτς 12 (6/14 σουτ)

Check Also

Συγκλονιστικό παιχνίδι και νίκη του Α.Ο Ερμούπολης μετά από 3 παρατάσεις!!!

Συγκλονιστικό παιχνίδι και νίκη του Α.Ο Ερμούπολης μετά από 3 παρατάσεις!!! Ένα ματς «ακατάλληλο για …