ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΛΛΑΣ ΣΥΡΟΥ… έσπασε το αήττητο της Α.Ε.Ρ.Α με 10 παίκτες μέσα στη Ρόδο

Η Ελλάς Σύρου συνέχισε την ξέφρενη πορεία της στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής. Η «αρμάδα» του Παναγιώτη Χριστοφιλέα, αν και αγωνίζονταν με 10 παίκτες για ένα ημίχρονο στη Ρόδο, επικράτησε 1-0 της Α.Ε.Ρ.Α με γκολ του Μελισσόπουλου, σπάζοντας έτσι το αήττητο σερί 7 αγώνων των γηπεδούχων.

Στο 37΄ ο Περικλής Μηνάς βρέθηκε σε θέση βολής, ανατράπηκε και με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μελισσόπουλος που στο 38΄ έγραψε το 0-1. Η Ελλάς με ανεβασμένη ψυχολογία αναζήτησε και δεύτερο γκολ τρεις φορές στη συνέχεια, Στο 43΄ η σέντρα σουτ του Μηνά πέρασε λίγο δίπλα από την εστία της Α.Ε.Ρ.Α. Δυο λεπτά αργότερα ξανά ο Μηνάς με σούτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις του Α μέρους μετά από σέντρα του Ζάχι, ο Μελισσόπουλος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Μοναδική μεγάλη στιγμή για τους Ροδίτες στο 45+, όταν το ωραίο σουτ του Κουτσιανικούλη απόκρουσε σωτήρια ο Παπαδόπουλος.

Στην αρχή του Β μέρους η Ελλάς Σύρου έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο διαιτητής κ. Ρηγόπουλος απέβαλε με χαρακτηριστική ευκολία τον Ζαφείρη (αυστηρές και οι δυο κίτρινες κάρτες).

Από εκείνο το σημείο και μετά, η Ελλάς Σύρου δέχτηκε πίεση από τους γηπεδούχους που είχαν καλές στιγμές με τους Στοϊνοβιτς (54΄-έδιωξε σωτήρια πάνω στην γραμμή ο Μάγκας) και  Γκέτσι (73΄). Στο 77΄ η Ελλάς έφτασε κοντά στο 2-0. Το σουτ του Μούντριχα μετά από όμορφη επέλαση του εξουδετέρωσε ο Καπούταγλης. Στο 80΄΄ η ΑΕΡΑ είχε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία, με το σουτ του Χατζησάββα να εξουδετερώνει σωτήρια ο Παπαδόπουλος. Στο 82΄ η Ελλάς έφυγε στην αντεπίθεση, αλλά το σουτ του Πρεβεζιάνου κατέληξε στα χέρια του Καπούταγλη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η ομάδα της Σύρου με παίκτη λιγότερο δέχτηκε πίεση, άντεξε στα δύσκολα και πήρε τη νίκη με 1-0. Με τη νίκη αυτή η Ελλάς έφτασε τους 32 βαθμούς στο πρωτάθλημα (10-2-6) και κοιτάζει ψηλά.

Διαιτητής: Ρηγόπουλος

Α.Ε.Ρ.Α: Καπούταγλης, Νόνι, Παναγιωτόπουλος, Σολάι, Στοίνοβιτς, Κορλός, Ζέλεφ, Κουτσιανικούλη, Λαθούρη, Γκέτσι, Φερεντίνος,

Ελλάς Σύρου (Χριστοφιλέας): Παπαδόπουλος, Ζαφείρης, Μούντριχας, Μπόσιο, Πρεβεζιάνος, Μηνάς (Συριανός 88΄), Μελισσόπουλος (Αγιώτης 60΄), Μάγκας, Οικονομόπουλος, Ζάχι, Μπακατσέλος

Check Also

Κ16-Μπαράζ για την είσοδο στο Final-4: Αίαντας Σύρου-Θύελλα Καμαρίου Live Streaming Παρακολουθήστε σε ζωντανή μετάδοση …