Ήταν καλύτερη, αλλά λύγισε στο τέλος η Ελλάς στη Ρόδο

Ήταν καλύτερη, αλλά λύγισε στο τέλος η Ελλάς στη Ρόδο.

Η Ελλάς Σύρου ήταν καλύτερη στη Ρόδο, δεν μετέτρεψε τις ευκαιρίες σε γκολ και λύγισε στο φινάλε απέναντι στον Α.Σ Ρόδου με 1-0 σε αγώνα για την 32η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στο 8΄ η Ρόδος βρέθηκε κοντά στο γκολ, όταν ο Δούμτσης  έκλεψε την μπάλα, βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Μουλαρά, όμως ο τερματοφύλακας της Ελλάς έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα η Ελλάς απάντησε στις ευκαιρίες όταν ο Αθανασόπουλος απέκρουσε το σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή ο Μελισσόπουλος. Ο Μούντριχας που πήρε το «ριμπάουντ» έστειλε την μπάλα  πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 14΄ ο Ζούνης σούταρε από καλή θέση με τον Μουλαρά να αποκρούει στη γωνιά του. Ένα λεπτό αργότερα ο Μπακατσέλος με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Αθανασόπουλου. Στο 37΄ είχαμε την μεγαλύτερη στιγμή του αγώνα για την Ελλάς, με τον Ζάχι να βρίσκεται απέναντι από τον τερματοφύλακα της Ρόδου, αλλά η μπάλα μετά το σουτ του να περνάει δίπλα από τα δοκάρια του Ροδίτη τερματοφύλακα. Στο Β μέρος η Ελλάς μπήκε ξανά δυναμικά και στο 50΄ το σουτ του Μούντριχα λίγο έλειψε να ανησυχήσει τον Αθανασόπουλο.

Στο 60΄ο Μπαμπαρούσης έκλεψε από τον Οικονομόπουλο μέσα στην περιοχή, έκανε το παράλληλο γύρισμα με τους αμυντικούς της Ελλάς να προλαβαίνουν σωτήρια τον Δούμτση. Τέσσερα λεπτά αργότερα το ωραίο σουτ του Μελισσόπουλου κόντραρε σε σώματα για να παραμείνει το 0-0. Στο 73΄ ο Μελισσόπουλος έφτασε κοντά στο γκολ, ενώ δυο λεπτά αργότερα απάντησαν οι Ροδίτες στις ευκαιρίες με τον Μπαρμπαρούση. Στο 85΄ το σουτ του Μελισσόπουλου κατέληξε στην αγκαλιά του Αθανασόπουλου. Στο 89΄ η Ρόδος σημείωσε γκολ που της έδωσε τη νίκη. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Λίμα, η μπάλα χτύπησε στο τοίχος με τον Δούμτση να γεμίζει εκ νέου στην περιοχή της Ελλάς. Ο Καρδάμης μπήκε στην πορεία της μπάλας και αφού υποδέχθηκε την μπάλα πλάσαρε από κοντά τον Μουλαρά για το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στοιχεία αγώνα από xxsports

Διαιτητής: Δημητρακόπουλος (Αθηνών), βοηθοί: Τραντάς-Τζανής (Αθηνών)

Α.Σ Ρόδος: Αθανασόπουλος, Τρόκα (Γκολφινόπουλος 82΄), Καψάλης, Ζαχαρός, Καρδάμης, Ζαννάκης (Μπουρνέλης 72΄), Μπαρμπαρούσης, Λίμα, Ζούνης, Τσιακήρογλου (Πατσιαβούρας 46΄), Δούμτσης (Ζόγκας 90΄)

18αδα: Πατσιαβούρας, Γκολφινόπουλος, Μπουρνέλης, Ζόγκας, Κορόνα, Παπαμανώλης, Αλιμερκάι, Βανγκέλι, Καρασάββας.

Ελλάς Σύρου (Χριστοφιλέας): Μουλαράς, Ζαφείρης, Συριανός (Ρούσσος 86΄), Μούντριχας, Bossio, Παυλόπουλος (Κασάπης 60΄), Μηνάς, Μελισσόπουλος, Οικονομόπουλος (Παράβαλος 80΄), Ζάχι, Μπακατσέλος (Πρεβεζιάνος 46΄)

18αδα: Παπαδόπουλος, Σακελλαρίου, Κασάπης, Μεντρί, Πρεβεζιάνος, Παράβαλος, Ρούσσος

Τα τελικά αποτελέσματα και η βαθμολογία του Γ ομίλου

Παναργειακός – ΑΟ Πυλίου Κω 3-0 (23′ Ηλιόπουλος πέν., 47′ Τσιώλης, 54′ Ντε Σόουζα)

Κόρινθος – Ερμιονίδα 1-0 (47′ αυτογκ. Ψύχας)

Θύελλα Ραφήνας – Παναιγιάλειος 1-1 (37′ Κοντογιάννης – 23′ Τσίπρας)

Πανελευσινιακός – Μαρκό 0-1 (48′ Παυλίδης)

Εράνη Φιλιατρών – ΑΕ Μεσολογγίου 5-0 (4′ Καραμπέτσος, 29′ Κοτσιανούλης, 45′ Κωνσταντόπουλος, 79′ Φάκης, 90+2′ Φάκης)

Κυριακή

ΑΣ Ρόδος – Ελλάς Σύρου 1-0

16.00 ΑΕΡ Αφάντου – Ιάλυσος

ΠΑΟ Βάρδας – Βύζας Μεγάρων 2-1 (45+2′ Σπανός, 56′ Σπανός – 12′ Μπουλγκουρίδης) – Το ματς δεν ολοκληρώθηκε – υπήρξε ΔΙΑΚΟΠΗ μετά από γενική σύρραξη που συνέβη στο 86′ αρχικά μεταξύ παικτών και ακολούθως με συμμετοχή κι άλλων προσώπων οι διαιτητές αποχώρησαν.

Τρίτη θέση στις Κυκλάδες για την Κ14 του Αίαντα Σύρου

Τρίτη θέση στις Κυκλάδες για την Κ14 του Αίαντα Σύρου Μετά από έναν συναρπαστικό Μικρό …