Στον Α.Σ.Ε Νεωρίου το ντέρμπι των γυναικών

Μεγάλο παιχνίδι αντάξιο των δυο ομάδων έγινε στην Ερμούπολη. Ο ΑΣΕ Νεωρίου επικράτησε 3-2 του Φοίνικα στο ντέρμπι του πρωταθλήματος Γυναικών της Τ.Ε Κυκλάδων, σε παιχνίδι που παρά τις άσχημες καιρικές συνθήκες που επικρατούν τις τελευταίες ημέρες… είχε πολύ κόσμο.

Ο ΑΣΕ Νεωρίου μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 7-10 και 13-16  στο ξεκίνημα του Α σετ. Η ομάδα του Χρήστου Σκρέτα ήταν καλύτερη, διατήρησε και αύξησε την διαφορά στο σκορ (14-20 και 18-23). Τα κορίτσια του Φοίνικα πίεσαν από το σερβίς, οδήγησαν σε λάθη τους αντιπάλους τους για να μειώσουν 23-24. Τελικά σετ πήγε στο ΑΣΕ Νεωρίου 23-25.

Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας μπήκε πολύ δυνατά, διαβασμένος από τα λάθη του πρώτου σετ και προηγήθηκε 6-0 και 15-9. Ο ΑΣΕ Νεωρίου μείωσε στο σκορ 20-17 και  24-23. Το σετ εξελίχθηκε και αυτό σε θρίλερ, με το Φοίνικα να το κατακτά 25-23 και να ισοφαρίζει 1-1 στο παιχνίδι.

Στο τρίτο σετ είχαμε ξανά εκρηκτικό ξεκίνημα από το Φοίνικα που προηγήθηκε 7-0 και 13-8. Τα κορίτσια του ΑΣΕΝ έτρεξαν σε σερί 0-6 και προηγήθηκαν 13-14 και στην συνέχεια 16-21 και 17-24 για να πάρει το σετ 18-25 και προβάδισμα 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ (στην αρχή)  οι δυο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ. Ο Φοίνικας έψαχνε το σετ τις ισοφάρισης και ο ΑΣΕΝ της νίκης. Η ομάδα του Γιώργου Αλτουβά κατέκτησε το σετ 25-20 με την αναμέτρηση να οδηγείται στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ, ο ΑΣΕΝ ήταν καλύτερος, επικράτησε εύκολα 15-8 παίρνοντας τη νίκη.

Φοίνικας Σύρου-ΑΣΕ Νεωρίου Σύρου 2-3  (23-25, 25-23, 18-25, 25-20, 8-15)

Δείτε παρακάτω το τάι μπρεικ με το οποίο ο ΑΣΕ Νεωρίου επικράτησε 15-8 παίρνοντας τη νίκη.

Check Also

Νίκησε στο Ζηρίνειο και στέλνει την σειρά στη Σύρο ο Φοίνικας

Νίκησε στο Ζηρίνειο και στέλνει την σειρά στη Σύρο ο Φοίνικας Νικητής έφυγε από το …