«Επαγγελματική» νίκη και τώρα τελικός… για την Ελλάς (Βίντεο)

Την 4η νίκη της στην Β φάση του πρωταθλήματος πήρε η Ελλάς Σύρου. Η ομάδα του Νίκου Βουτσίνου στο δύσκολο και μικρό γήπεδο του Φιλωτίου επικράτησε 2-0 του σκληροτράχυλου ΑΜΣ Φιλωτίου σε αγώνα για την 5η αγωνιστική.

Με αρκετές απουσίες ταξίδεψε στη Νάξο για τον εκτός έδρας αγώνα με τον ΑΜΣ Φιλωτίου η Ελλάς Σύρου. Ο προπονητής της ομάδας Νίκος Βουτσίνος στερήθηκε  των υπηρεσιών του Βασίλη Μπούνα, Κυριάκου Κολλιάκου, Κώστα Συριανού, Αντώνη Μπαλόπητα, Γιώργου Σαββίδη και Παναγιώτη Ραμπαβίλα. Παρόλα αυτά η ομάδα της Σύρου με δυο γκολ στο φινάλε κάθε ημιχρόνου, πήρε τη νίκη που την διατηρεί στο +3 από τον Πανναξιακό λίγες ημέρες πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου στη Νάξο.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ελλάς είχε τις ευκαιρίες, έκλεισε τον ΑΜΣ Φιλωτίου στο μισό γήπεδο χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει το γκολ που θα έλυνε τα πόδια των ποδοσφαιριστών. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Μανουδάκης τροφοδότησε ιδανικά τον Παυλόπουλο, που με ωραία γυριστή κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Στο 75΄ ο ΑΜΣ Φιλωτίου έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση, με το σουτ του Κρητικού να σταματά στο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Στο 78΄ ο Γιώργος Περιάλης με ωραίο μακρινό σουτ έφτασε κοντά στο 2-0 με τον Ποθητό να λέει «οχι» και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 89΄ ο Δημήτρης Λούσας γύρισε όμορφα έξω από την περιοχή και με ωραίο σουτ έγραψε το 2-0.

Αξίζει να τονιστεί πως ο Χάρης Παράβαλος αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο 4 λεπτά μετά την είσοδο του στον αγώνα.

ΑΜΣ Φιλωτίου-Ελλάς Σύρου 0-2

Διαιτητές: Κουζούμης, Χατζόπουλος-Van Aaken (Παρ: Λάμπρος Μενδρινός)

Ελλάς Σύρου (Βουτσίνος): Παπαδόπουλος, Μαραγκός, Αργυρός, Συριανός Α, Οικονομόπουλος, Μανουδάκης, Λαλάς (Πρίντεζης 83΄), Μπακατσέλος, Παυλόπουλος (Σαμανίδης 89΄), Μαϊπας (Παράβαλος 46΄-Λούσας 54΄), Περιάλης

Check Also

ΕΠΣ Κυκλάδων: Το πρόγραμμα αγώνων (8-12/5)

ΕΠΣ Κυκλάδων: Το πρόγραμμα αγώνων (8-12/5) Μετά τις διακοπές του Πάσχα, συνεχίζεται η αγωνιστική δραστηριότητα …