ΓΙΑ ΤΟ 1-0 ΣΤΟΥ ΡΕΝΤΗ…

Η μεγάλη στιγμή έφτασε για το «Πειρατικό», που ρίχνεται αύριο στη μάχη των πλέι οφ. Η ομάδα μας φιλοξενείται στου Ρέντη από τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο του 1ου αγώνα του δεύτερου ημιτελικού του πρωταθλήματος.
Μετά τη μεγάλη νίκη στην Αλεξανδρούπολη ο Φοίνικας θέλει να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις με στόχο το 1-0. Η σειρά των αγώνων θα κριθεί στις 3 νίκες.

Για τρίτη φορά στην ιστορία της Volleyleague ΟΠΑΠ ο Ολυμπιακός και ο Φοίνικας Σύρου βρίσκονται αντιμέτωποι σε ημιτελική φάση του Volleyleague ΟΠΑΠ (1ος ημιτελικός, 9/4, 17.00, Novasports-3, Διαιτητές: Μυλωνάκης, Νικολόπουλος).

Το πρώτο ραντεβού θα δοθεί τη Μεγάλη Πέμπτη στο γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη». Η πρόκριση θα κριθεί σε 3 νίκες. Η προετοιμασία των νταμπλούχων ολοκληρώθηκε χωρίς απρόοπτα υπό τις οδηγίες του Δημήτρη Καζάζη. Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη του Πάσχα (14/4) στο Ρέντη και πάλι στις 17:00 και ο τρίτος αγώνας την Παρασκευή 17 Απριλίου στο «Δ.Βικέλας» της Σύρου (19.00).
Από μία πρόκριση

Ο Ολυμπιακός και ο Φοίνικας βρέθηκαν αντίπαλοι στα ημιτελικά τις σεζόν 2011-12 και 2013-14. Την πρώτη φορά προκρίθηκε ο Φοίνικας και τη δεύτερη ο Ολυμπιακός. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντίπαλες και στην Α΄φάση του Λιγκ Καπ στο Ρέντη και ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 σετ. Σε 19 αγώνες πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός προηγείται 14-5 στις νίκες.

Στο άλλο ζευγάρι της ημιτελικής σειράς, ο Παναθηναϊκός έσπασε την έδρα του ΠΑΟΚ καθώς χθες επικράτησε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες 3-2 του δικεφάλου.

Check Also

Το πρόγραμμα της Volley League για την αγωνιστική περίοδο 2022-23 (Ημερομηνίες)

Το πρόγραμμα της Volley League για την αγωνιστική περίοδο 2022-23 (Ημερομηνίες) Αναλυτικά το πλήρες πρόγραμμα …