Πρωτιές για Ξαγοράρη-Μπουντούρη

Πρωτιές για Ξαγοράρη-Μπουντούρη…

Πολύ μεγάλη επιτυχία για τους δυο Συριανούς αθλητές, που με προπονητή τον Συριανό Νικόλαο Σαλίβερο, κατέκτησαν την πρώτη θέση στο δεύτερο Ποντιακό Κύπελλο powerlifting που διοργάνωσε η ΑΕΚ με την βοήθεια της Ελληνικής ομοσπονδίας powerlifting.

Υπό των οδηγιών του Νίκου Σαλίβερου (παραμένει και αθλητής), ο Χρήστος Ξαγοράρης στα -83 κιλά στους έφηβους και ο Ευάγγελος Μπουντούρης στα -66 στους παίδες πήραν το χρυσό μετάλλιο.

Το Ποντιακό Κύπελλο powerlifting διεξάγεται κάθε χρόνο από την ΑΕΚ την ημέρα μνήμης της Γενοκτονίας των ποντίων.

Οι αγώνες έγιναν στο 1ο γυμνάσιο της Νέας Φιλαδέλφειας το διήμερο 19 και 20 Μαϊου.

Αξίζει να τονιστεί πως ο Χρήστος Ξαγοράρης (19 χρονών) είχε πάρει την δεύτερη θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ17 στην κατηγορία παίδων στο -83.

Ο Μπουντούρης Ευάγγελος (16 χρονών) του οποίου τώρα ήταν ο πρώτος αγώνας, με σωματικό βάρος 63 κιλά, πήρε χρυσό στην κατηγορία των παίδων – 66 κιλων με 140 κιλα κάθισμα, 72,5 κιλά πιέσεις πάγκου και 165 κιλά deadlift και σύνολο 377,5 κιλα (και χρυσο μετάλλιο σε κάθε κίνηση ξεχωριστά).

Προπονητής ήταν ο επίσης Συριανός Νικόλαος Σαλίβερος που παραμένει και αθλητής του συγκεκριμένου αγωνίσματος.